• Tradycyjny Sad

          • W naszej szkole realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjny „TRADYCYJNY SAD”, który jest organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jego główną ideą jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski i zdrowie społeczeństwa. Podejmowane działania mają na celu poznanie sadowniczego dziedzictwa ziem polskich i odtworzenie starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z pięciu jabłoni. Całe przedsięwzięcie podzielone jest na dwa etapy, w obrębie których znajdują się zadania do wykonania.

            Etap pierwszy: Rozmawiamy o sadzie

             

            • Budowanie zespołu

            Zespół – „Rumiane ananasy z piątej klasy” – tworzą wszyscy uczniowie klasy piątej: Martyna Skalska, Ewa Żak, David Rzepa, Filip Flak, Kamil Kukla i Wiktor Szozda wraz z wychowawczynią panią Beatą Wołowiec. Sześcioro uczniów aktywnie pracuje, aby uczyć się przez działanie, zbliżyć się do natury oraz pokazać wartość pracy zespołowej.

            • Zdobywanie wiedzy

            Udział w projekcie to samodzielne zdobywanie wiedzy oraz uczestniczenie w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli. Ponadto „Rumiane ananasy z piątej klasy” były bardzo zaangażowane w zajęciach kulinarnych, których słodkim efektem była wykonana przez nich szarlotka.

            Sojusznikiem projektu jest pan Stanisław Machniak – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przeworsku, który przekazuje wiedzę z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew, udziela rad i wskazówek oraz odpowiada na pytania uczniów. Wsparcie i wiedza Pana Stanisława są niezwykle cenne.

            • Zaplanowanie sadu

            Minisad w Chałupkach zostanie założony na terenie szkoły. Na początku będzie miał wymiary 15m x 15m. Gleba została zbadana zestawem do sprawdzania odczynu pH – jest lekko kwaśna i odpowiednia do założenia sadu. Wybrano także zestaw jabłoni, które już niedługo będą rosły w szkolnym sadzie. Przygotowany jest również domek dla owadów zapylających rośliny i zjadających szkodniki oraz dobrane są rośliny towarzyszące. Plan z legendą zawiera szczegóły nasadzeń z uwzględnieniem kierunków świata oraz sąsiednich budynków.

            • Promocja projektu

            W szkole zorganizowany został apel, na którym uczestnicy projektu opowiedzieli o planach stworzenia minisadu składającego się z tradycyjnych odmian. W formie prezentacji multimedialnej przedstawili najważniejsze założenia projektu i wykonane już zadania. Uczestnicy spotkania smakowali różnych odmian jabłek, przetworów z nich zrobionych oraz słodkich przekąsek z jabłkiem w roli głównej. W szkole było słodko i wesoło, a każdy posmakował przygotowanych przez uczniów i ich rodziców pyszności. Swoją obecnością – w pięknym ludowym stroju – zaszczyciła nas pani Ela Kardaś, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Chałupkach. Pani Ela również na co dzień wspiera zespół w działaniach, bo jest skarbnicą wiedzy kulinarnej oraz jako doświadczony ogrodnik służy radą przy doborze starych odmian jabłoni i roślin przyjaznych im.

            Etap drugi: Zakładamy sad

            • Promocja projektu

            Również w drugim etapie projektu uczniowie promowali działania związane z realizacją projektu. Przygotowane zostały plakaty i ulotka promujące „Tradycyjny Sad”. Przeprowadzono Forum Rodziców, podczas którego przedstawiono ideę projektu, działania już wykonane oraz zaplanowane. „Ananasy” zachęcały do założenia własnego minisadu oraz przedstawiły korzyści wynikające z jego posiadania. Pokazały Księgę Sadu, która jest systematycznie prowadzona. Ponadto wykonany został baner „TRADYCYJNY SAD”, który już z daleka informuje o realizowanym projekcie.

            • Zakładanie sadu

            Ostatni etap zakładania minisadu dobiegł końca. Był to czas intensywny, ale i radosny. Wykonane zostały prace polowe niezbędne do posadzenia jabłonek, a następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do Szkółki Drzewek Owocowych „Daniel” w Czarnej k. Łańcuta, gdzie zakupione zostały potrzebne sadzonki: Ananas Berżenicki, Koksa Pomarańczowa, Kosztela, Malinowa Oberlandzka, Oliwka Żółta. Wokół drzewek zasiano kuklika pospolitego i jasnotę białą, a w rzędach między sadzonkami jabłoni łąkę kwietną. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem, który opowiedział o roli pszczół w przyrodzie. Dodatkowo na terenie minisadu umieszczony został domek dla owadów pożytecznych.

            A teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na prawdziwe owoce wspólnej pracy.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach
        • (16) 648 73 78
        • Chałupki 109 37 - 200 Przeworsk Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych