• Światowy Dzień Wody 22 marca

• Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie !!!!!!!!!!!

Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

CO MOŻEMY ZROBIĆ??????????????

1. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów. Do płukania ust używaj napełnionego kubka. Zamiast kilkunastu litrów, zużyjesz tylko pół litra wody.

2. Zmień spłuczkę na model z opcją mniejszego spłukiwania. Właściwy dobór zbiornika WC pozwoli na zachowanie higieny przy minimalnym zużyciu wody.

3. Dokręć lub napraw kapiący kran. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody!

4. Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Płucz w drugiej komorze lub pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

5. W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni. Aby oczyścić twarz i dłonie, woda nie musi tryskać, wystarczy jak płynie spokojnym strumieniem. Jeśli w czasie mycia zbierzesz wodę w umywalce, możesz ją później wykorzystać do namoczenia poplamionej odzieży przed praniem.

6. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, zyskasz sporą oszczędność w porównaniu do prania czy zmywania ręcznego. Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną urządzenia ale także na to, czy posiada ono ECO programy skracające proces mycia lub prania, oraz zmniejszające zużycie wody.

7. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody. Minuta odkręconego prysznica to około 10 litrów. Pięciominutowy prysznic pozwoli zaoszczędzić nawet 2/3 zużywanej wody.

8. Nie wylewaj wody jeśli może ona zostać ponownie wykorzystana. Wodę po gotowaniu można wykorzystać do podlewania roślin, a wodę z kąpieli do mycia samochodu.

9. Zbieraj deszczówkę, użyjesz jej później do podlewanie ogrodu.

A jakie są Twoje sposoby na codzienne oszczędzanie wody?

• Mali Detektywi

• Uczniowie klasy drugiej uczestniczący w zajęciach w ramach Uniwersytetu Dzieci realizują projekt: Mali Detektywi. Jakie tajemnicę kryje świat wokół nas? Pierwsze zajęcia już za nami. Dzieci poznały tajemnicę ludzkiego mózgu, a także  obejrzały filmik oraz prezentację multimedialną, z których dowiedziały się za co odpowiada lewa, a za co prawa półkula. Ponadto trenowały koncentrację uwagi wykonując  ćwiczenia pobudzające mózg: leniwe ósemki, ruchy naprzemienne. Taka gimnastyka wykonywana systematycznie z pewnością przyczyni się do efektywniejszej i szybszej nauki.

• Jak skutecznie działać w zespole?

• W ramach projektu Uniwersytet Dzieci w Klasie trzecioklasiści wzięli udział w pierwszych zajęciach integracyjnych. Na podstawie filmu z mini wykładem uczniowie poznali pracę zgranego zespołu strażaków. Opracowali również Kodeks skutecznej współpracy dla zespołu klasowego. Ponadto, używając patyczków i plasteliny, dzieci budowały jak najwyższe wieże. Okazało się, że pomimo świetnej zabawy praca zespołowa nie jest sztuką łatwą, ale przecież niezbędną w życiu zarówno szkolnym jak i dorosłym, dlatego tak ważne jest, aby uczyć się jej i dążyć do coraz lepszej współpracy.

• Uniwersytet Dzieci w Klasie

• Uczniowie z klasy II i III uczestniczą w ogólnopolskim programie Uniwersytet Dzieci w Klasie, który jest objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W ramach programu drugoklasiści będą realizować projekt Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?, a trzecioklasiści Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?

Projekt polega na organizacji dwóch zajęć integracyjnych oraz 6 lekcji o tematyce przyrodniczej i matematycznej, które będą doskonalić umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy w życiu codziennym. Dzieci będą wykonywać proste doświadczenia oraz samodzielnie wyciągać wnioski. Nauka przez zabawę rozwinie kreatywność i będzie świetną okazją do poszerzenia wiedzy.

• Kochane Kobiety,

świat bez Was byłby jak ogród bez kwiatów, dlatego z okazji Waszego Święta wszystkim Dziewczynom i Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia: dobrego zdrowia, miłości, radości, zadowolenia oraz spełnienia najskrytszych marzeń. Dziękujemy za Waszą troskę, codzienną pracę, szczery uśmiech i wielkie serce.

• Wolontariat

• Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wspomogli akcję charytatywną prowadzoną przez Czynimy Radość Pomagając. Zakupiliśmy 20 kubków, a środki pozyskane przeznaczone zostaną na remonty/doposażenie domów dziecka.